Data dodania: 25/02/2015

Rewitalizacja parku miejskiego Góra Cyranowska w Mielcu pochłonęła ok. 6 mln zł. Na jego terenie pojawiły się m.in. tor saneczkowy i ścieżki rowerowe, amfiteatr oraz sztuczny potok. Gabionowe labirynty, ławki i murki Betafence zmieniły teren i zwiększyły jego użyteczność. Podczas realizacji inwestycji zamontowano 600 m.sześc. gabionów.

Góra Cyranowska to miejsce położone w centrum podkarpackiego miasta – Mielca. Do niedawna znajdowały się tu koszary obrony cywilnej, otoczone przez las i nieużytki. W 2013 roku miasto uzyskało środki unijne na modernizację terenu i rozpoczęło prace.

Gabionowe realizacje na terenie parku miejskiego w Mielcu, fot. Betafence

Za koncepcję zagospodarowania przestrzennego parku odpowiada biuro projektowe PeterPan. Przestrzeń została uzupełniona o funkcje rekreacyjne i sportowe. Na terenie parku zaprojektowano kilka stref, w których pojawiły się promenada spacerowa, sztuczny potok, kładki drewniane, ślizgi dla dzieci i dorosłych, ponad 100 metrowy tor saneczkowy oraz tor rowerowy downhill. Na zachodnim zboczu przewidziano mini amfiteatr z siedziskami. Projektanci zadbali o czytelny układ ciągów spacerowych łączących wszystkie osiedla wokół kompleksu, a elementy małej architektury zostały podświetlone.

Architekci z pracowni PeterPan natrafili w sieci na realizację Betafence z Wielkiej Brytanii – labirynt wykonany z koszy gabionowych. Pomysł tak im się spodobał, że postanowili wdrożyć go w Mielcu. Z pomocą Gabionowego Zespołu Projektowego Betafence przygotowano plan przekształcenia Góry Cyranowskiej w unikalne miejsce wypoczynku i relaksu.

Gabionowe realizacje na terenie parku miejskiego w Mielcu, fot. Betafence

Ostatecznie na terenie parku miejskiego ułożono dwa labirynty wykonane z gabionów. Podłoże wysypano zaś dobrymi kamieniami, które ułatwiają zlokalizowanie śmiałków, którzy zabłądzili w labiryncie. Ponieważ park znajduje się na wzgórzu, postanowiono wybudować dwa szlaki na jego szczyt. Od strony głównej ulicy poprowadzono szerokie schody, przy których zamiast poręczy zamontowano malownicze murki gabionowe, również w formie schodkowej. Druga trasa prowadzi wzdłuż łagodnej skarpy i także wparta została murkami gabionowymi. To jednak nie jedyne realizacje w parku, do których wykorzystano gabiony. Wzdłuż schodów i ścieżek prowadzących na szczyt ustawiono ławki, które otoczono murkami gabionowymi. Z kolei przy głównej ulicy u podnóża Góry Cyranowskiej gabionowe mury obsadzone pnącą roślinnością wykorzystano do urozmaicenia strony wizualnej przystanków. Ustawiono przed nimi ławki, na których można usiąść, czekając na autobus.

Gabionowe realizacje na terenie parku miejskiego w Mielcu, fot. Betafence

W sumie w mieleckim parku zamontowano aż 600 m.sześc. koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową. Prace trwały przez kilka miesięcy na przełomie 2013 i 2014 roku, a wykonywała je rekomendowana przez Betafence firma Metmesh. Koszt samych koszy gabionowych z siatki zgrzewanej wyniósł ok. 200 tys. zł.

To jednak nie koniec prac w mieleckim parku. Projekt biuta PeterPan zakłada rewitalizację dalszej części wzgórza, w tym wybudowania gabionowego muru w kształcie łańcucha DNA.