Data dodania: 26/09/2014

Tomasz Wuczyński, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci, specjalnie dla serwisu Kompas Inwestycji opowiada o ulubionych rozwiązaniach materiałowych. Tematem drugiej części cyklu jest cegła.

Cegła to pierwszy materiał, który kojarzy się z budową domu. Oznacza solidność, bezpieczeństwo i ciepło. Stosowana od czasów starożytnych jest materiałem sprawdzonym, dającym gwarancję dobrej jakości wykonanej z niej budowli.

  	  Brak precyzyjnego wsłuchania się w potrzeby inwestora i stawianie na pierwszym miejscu swoich ambicji oraz „misji tworzenia” skutkuje projektowaniem budynków, w których klienci pracują lub mieszkają jak w za małym bucie. Tomasz Wuczyński – architekt, założyciel Grupa Plus Architekci

 

Cegła nie wszędzie pasuje, ale na pewno będzie dobrze wyglądać w budynkach, które zostały z niej wykonane. We wnętrzach polecam stosowanie jej w postaci prostych, nieskomplikowanych powierzchni.

Tomasz Wuczyński – architekt, założyciel Grupa Plus Architekci

Cegła stosowana do wykończenia wnętrz nawiązuje do ludowości i sielskości, pasuje więc do wnętrza w klimacie rustykalnym. W takiej stylistyce można ją zastosować nie tylko na ścianach, ale także na podłodze kuchni. Pamiętać trzeba jednak o jej okresowym impregnowaniu, ponieważ jest to materiał który chłonie wodę. Z tego powodu raczej niepraktykowane jest stosowanie cegły w łazienkach, gdzie panuje wilgoć. Jeśli jednak koniecznie chcemy mieć rysunek cegły w łazience, umieśćmy ją za szkłem. W nowoczesnym wnętrzu takie rozwiązanie zyska dodatkowo sznyt ekskluzywności, ponieważ stworzymy wrażenie czegoś cennego, chronionego szklaną taflą.

Nowoczesne, minimalistyczne wnętrze to druga stylistyka, w którą można świetnie wkomponować cegłę. Tego typu przestrzenie często wymagają „ocieplenia“, zastosowania kontrastu. Pasować do nich będzie stara cegła, odkryta spod tynku lub uzyskana z rozebranego budynku (występuje na rynku także w postaci płytek ciętych z całej cegły), ułożona specjalnie w nieco niechlujny sposób. Z pewnością warto w tym wypadku zainwestować w dobrego fachowca.

Mam kilka swoich zasad, których trzymam się przy projektowaniu wnętrz z wykorzystaniem tego materiału. Przede wszystkim staram się wykorzystywać cegłę starą. Jeśli muszę wykorzystać nowy materiał, to wyłącznie ręcznie formowany i barwiony. Jest wprawdzie droższy od cegły z linii produkcyjnej, ale nabiera niepowtarzalnego charakter wyrobu rzemieślniczego. Dzięki temu, że każda cegła jest inna, całość nie wygląda jak zwykła tapeta. Ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami sprawia, że wnętrze zyskuje mnóstwo miękkiego, ciepłego światłocienia.

Z cegły można wykonać fantastyczne rzeczy, co widać chociażby w starej zabudowie na Śląsku, jednak we wnętrzach polecam stosowanie jej w postaci prostych, nieskomplikowanych powierzchni. Pamiętajmy, że cegła nie wszędzie pasuje, ale na pewno będzie dobrze wyglądać w budynkach, które zostały z niej wykonane. Pokazanie materiału konstrukcyjnego sprawi, że wnętrze będzie bardziej surowe, nabierze „loftowego“ charakteru. Natomiast cegła zachowa swój autentyczny charakter.