Data dodania: 25/08/2014

Tomasz Wuczyński, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci, specjalnie dla serwisu Kompas Inwestycji opowiada o ulubionych rozwiązaniach materiałowych. Tematem pierwszej części cyklu jest beton.

Beton jako materiał wykończeniowy wciąż jest na polskim rynku mało popularny. W naszym społeczeństwie nadal żywe jest skojarzenie betonu z budownictwiem z wielkiej płyty, łączonym z poprzednim ustrojem, brzydotą blokowisk i tanimi rozwiązaniami.

Jednak świadomość, zwłaszcza polskich architektów i designerów, zaczyna się powoli zmieniać. Dzięki rozwojowi internetu i podpatrywaniu trendów z Zachodu, gdzie beton kojarzony jest głównie z modernizmem i od lat stosowany jako materiał dekoracyjny, rodzimi projektanci i inwestorzy zaczynają się do niego przekonywać.

  	  Brak precyzyjnego wsłuchania się w potrzeby inwestora i stawianie na pierwszym miejscu swoich ambicji oraz „misji tworzenia” skutkuje projektowaniem budynków, w których klienci pracują lub mieszkają jak w za małym bucie. Tomasz Wuczyński – architekt, założyciel Grupa Plus Architekci

 

Wbrew pozorom beton jest materiałem bardzo „wdzięcznym“. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju szalunków i matryc do jego formowania, a także odmiennych technik wykończeniowych, możemy uzyskać najróżniejsze kształty i faktury powierzchni.

Tomasz Wuczyński – architekt, założyciel Grupa Plus Architekci

Wbrew pozorom beton jest materiałem bardzo „wdzięcznym“. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju szalunków i matryc do jego formowania, a także odmiennych technik wykończeniowych, możemy uzyskać najróżniejsze kształty i faktury powierzchni. Możemy też zabarwić go w masie na dowolny kolor. To materiał który czeka aby potraktować go z sercem i kreatywnością, aby wykorzystać plastykę którą oferuje.

Coraz popularniejsze są podłogi betonowe, zarówno do użytku prywatnego jak i przemysłowego. Taka nawierzchnia jest aksamitnie gładka w dotyku i odporna na rysowanie oraz matowienie, którym niestety ulegają powierzchnie epoksydowe. W lecie podłoga betonowa jest przyjemnie chłodna, a na zimę można pod nią stosować ogrzewanie podłogowe. Beton jest słabym izolatorem, a więc dobrze przewodzi ciepło z instalacji.

Z drugiej strony, choć jest to rozwiązanie drogie, a więc raczej sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, zastosowanie instalacji wody lodowej w betonowych sufitach pomoże schładzać pomieszczenia w gorące dni.

Kolejny popularny sposób wykorzystania betonu to położenie go na ścianach. Można go również zastosować w łazience, jako wykończenie kabiny prysznicowej. W takim wypadku należy zaimpregnować materiał odpowiednimi środkami chemicznymi, które zapobiegną wchłanianiu przez beton wody, a co za tym idzie jego pękaniu. Ściany betonowe mogą być wykonane na miejscu lub też w postaci okładzinowych płyt prefabrykowanych. Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu tego materiału trzeba mieć na uwadze, że takie czynności, jak prowadzenie przewodów, montaż puszek elektrycznych należy wykonać przed jego położeniem. Późniejsze wykuwanie i uzupełnianie nawierzchni pozostawi nieestetyczne ślady.

Ciekawym sposobem wykorzystania betonu jest wykonywanie z niego blatów kuchennych i łazienkowych. Elementy te są stosunkowo łatwe w realizacji, a także niedrogie. Można wykonać w nich również zespolony betonowy zlewozmywak czy umywalkę.

Z innych ciekawostek wymienić można beton przezroczysty, znany pod handlową nazwą LiTraCon. Ta odmiana materiału jeszcze bardziej rozszerza możliwość jego zastosowania, np. na doświetleniach w elewacjach.

Warto wyjaśnić pojęcie betonu architektonicznego, które funkcjonuje na rynku. Jest to tak naprawdę zwykły beton, jednak zastosowany z dekoracyjnym zamysłem. Powinien być wykonany ze szczególną starannością, dlatego bardzo ważne jest, aby kładła go doświadczona ekipa. Beton architektoniczny nie jest zatem specjalnym rodzajem betonu, a termin ten odnosi się do technologii jego wykonywania.

Dużym plusem betonu, zwłaszcza dziś, kiedy panuje trend eco, jest fakt, że materiał jest w 100% odnawialny. Po usunięciu zbrojenia, beton ulega recyklingowi poprzez rozdrobnienie i dodanie go jako kruszywo do produkowanego materiału.

Do niekorzystynych cech betonu należy m.in. wysoka cena, wynikającą z kosztów dodatków chemicznych, które mają zapewnić jego określone parametry, a także trudności jego wykonania. Oprócz tego, materiał jest ciężki. Do celów wykończeniowych może być wykonywany jako cienkowarstwowy, jednak wówcza należy zastosować zbrojenie rozproszone z włókna szklanego. Pamiętać należy również o wykonywaniu dylatacji, aby duże powierzchnie mogły swobodnie pracować.

Beton pasuje głównie do nowoczesnych mieszkań i domów. Silnie definiuje atmosferę wnętrza, wprowadzając surowy, industrialny klimat. Z drugiej strony jest neutralny i dobrze komponuje się z innymi materiałami. Jego bezkompromisowy charakter można z powodzeniem ocieplić np. łączeniem z drewnem, tworząc niebanalne, szlachetne wnętrza.